Start arrow Aktualności arrow Froh IV - podsumowanie
Froh IV - podsumowanie
07.10.2015.
Kolejny Froh za nami. Zakończona edycja IV Forum Rekonstrukcji Historycznych poświęcona była
Dziedzictwu Kulturowemu Przestrzeni Nadrzecznych. Chodź temat jest zagadnieniem dość szerokim, udało się pokazać pełne spektrum wykorzystania tej przestrzeni dawniej i dzis.
 
Omawiane przykłady - historyczne w tym starożytne, w Europie przez wieki oraz obecne - ugruntowały nas, że życie człowieka zawsze związane było z rzekami oraz ich siłą - siłą życiodajności oraz  pozyskiwania  energii.

Niszczejące w Polsce zasoby działających jeszcze po II wojnie światowej młynów wodnych, być może są już nie do uratowania. Obecny poziom zasobów Polski w roku 2015 cofnął się do stanu z roku 1400. Być może zostana one kiedyś zastąpione nowoczesnymi instalacjami wodno-prądotwórczymi (jak z południowej Francji , rzymski 16 szeregowy młyn) lub znajdą się ludzie pragnący zatrzymać upływający czas i przechwycić przepływającą energię wodną.
   
Wsród omawianych nowych przepisów ochrony krajobrazu oraz prawa wodnego i energetycznego widać znaczącą zmianę w spojrzeniu na  ważność systemu hydrologii i energetyki w tym pozyskiwania naturalnych źródeł energii.
Poruszane tematy pozyskiwania środków na nowe inwestycje a takze rozwiązań przemysłowych potwierdzają wzrastającą rolę wykorzystania potencjału systemu hydrologicznego.
   
Z kolei oglądane w drugim dniu konferencji (sesja terenowa) przykłady rekonstrukcji młynów w Ojcowie- Boroniówka oraz Dąbrowie Górniczej - młyn Freya, stanowią wzorcowe  prototypy rewitalizacji, różniąc się  systemem pozyskania i przetworzenia energii (historyczny i nowoczesny).
 
Mamy nadzieje, że konferencja stała się impulsem do wzrostu świadomości wykorzystania potencjału wody oraz  zachowania dziedzictwa kulturowego przestrzeni nadrzecznej w Polsce.

Image

Współorganizatorami tegorocznego IV Forum były liczne instytucje naukowe i samorządowe, m.in. Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Komisja Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie obiektów Boroniówka w Ojcowie , Państwu Frey z Dąbrowy Górniczej oraz właścicielom Pałacu Dietla w Sosnowcu.

 
 
 

 

 


  FROH - Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych

 Przegląd realizacji projektu:

- Froh V - relacja
- Froh V - piąta edycja Forum
- Froh IV - relacja
- Froh IV - czwarta edycja Forum
- Froh III - relacja 
- Froh III - trzecia edycja Forum
- Froh II - relacja
- Froh II - druga edycja Forum
- Froh I - relacja
- Froh I - pierwsza edycja Forum 

 

 

 

 

 

 


 

Zmieniony ( 17.07.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »