Start arrow Warto wiedzieć arrow Wizaualizacja dawnego zamku w 3D
Wizaualizacja dawnego zamku w 3D
04.06.2008.
Na początku był telefon. I zaskakujące pytanie: czy w średniowieczu w oknach będzińskiego zamku były szyby, czy może jakieś błony zwierzęce? Szczegółowość pytanie tyleż mnie zaskoczyła co zadziwiła. Bo tak się nieszczęśliwie składa, że o historii naszego zamku wiemy bardzo mało. A o jego pierwotnym wyglądzie jeszcze mniej. Ma natomiast zamek w Będzinie jedną podstawową zaletę: jest po prostu zgrabny. Niczym w pigułce posiada też niemal wszystko to, co każdy szanujący się zamek posiadać powinien: wieżę, budynek mieszkalny, mury, dziedziniec, nawet karczmę. To niewątpliwie skłoniło grupę warszawskich informatyków z firmy Trinity-Interactive do tego, aby wybrać go do stworzenia modelu wirtualnej rzeczywistości.

 

Trinity-Interactive specjalizuje się w komputerowym modelowaniu trójwymiarowym. W swoich realizacjach łączy tak odległe – zdawałoby się – dziedziny wiedzy, jak informatyka, historia, militaria czy architektura. Firma stworzyła m.in. wielokrotnie nagradzany trenażer (symulator) najnowszego polskiego kołowego transportera opancerzonego „Rosomak”. Obecnie wchodzi na rynek cywilny współpracując z instytucjami kultury i muzeami. Stworzenie wirtualnej rekonstrukcji będzińskiej warowni z możliwością swobodnego spaceru jest pierwszą, pionierską próbą tego typu w skali ogólnopolskiej.

Image


Po kilku miesiącach wytężonej pracy, dziesiątkach maili, telefonów i osobistych wizyt, zimą 2006/2007 powstała pierwsza wersja wirtualnego modelu Zamku Górnego w Będzinie. Model obejmował około kilometra kwadratowego terenu, z zakolem Czarnej Przemszy i przede wszystkim Zamkiem. Nie można było jeszcze wówczas wejść do wszystkich pomieszczeń, ale możliwy był już spacer hurdycjami, przejście przez wieżę bramną i wieżę okrągłą a nawet wizyta w komnacie burgrabiego. W styczniu 2007 roku odbył się pierwszy pokaz dla władz Będzina. Musiało jednak upłynąć niemal półtora roku od tego momentu, aby wirtualny spacer po będzińskim mógł sobie odbyć każdy gość, bawiący się na Dniach Będzina 2008.

Image


Dlaczego model zamku różni się od tego, co widzimy na co dzień? Otóż wiadomo, że zamek kilkakrotnie był przebudowywany. Obecny jego wygląd zawdzięczamy w głównej mierze rekonstrukcji, jaka miała miejsce w latach 50 ubiegłego wieku. Nie bez znaczenia jest także przebudowa Lanci`ego, dokonana w 1834 roku, zwłaszcza że sprzed tego okresu dysponujemy tylko trzema wizerunkami zamku.

Image 

Do stworzenia wirtualnej rekonstrukcji zamku posłużono się wynikami badań archeologiczno-architektonicznych, prowadzonych przez Włodzimierza Błaszczyka i opublikowanych w książce „Będzin przez wieki”. Jego ustalenia uzupełniono o wyniki badań jego poprzedników oraz – przede wszystkim – nieznany wcześniej XVI-wieczny wizerunek miasta i zamku. Analiza wszelkich dostępnych źródeł i ikonografii pozwoliła odtworzyć hipotetyczny wygląd Zamku Górnego z przełomu XIV/XV wieku. Rozwiązania poszczególnych elementów zamku (kasztel, hurdycje, wieża bramna, stołp) zostały omówione w samym modelu za pomocą krótkich opisów.

 

Więcej o firmie  Trinity-Interactive  >>> zobacz >>>

 

Jarek Krajniewski 

Zmieniony ( 04.06.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »