Start arrow Miejsca
Miejsca
Niezwykła granica - Post Scriptum
13.06.2008.

Jarosław Krajniewski 

 

W 2004 roku w „Kronice Powiatu Będzińskiego” ukazał się mój artykuł pt. „Niezwykła granica”. Wkrótce potem przedrukowany został w innym piśmie wydawanym przez tego samego wydawcę – już po drugiej stronie rzeczonej granicy – w „Montes Targoviensis”. Potem, jak to zwykle z tekstami bywa, zaczął żyć własnym życiem, to znaczy pojawił się na kilku stronach internetowych. Miał także ciekawe konsekwencje, które ciągną się do dziś i które skłoniły mnie do napisania tego tekstu.

 

Zmieniony ( 16.06.2008. )
Czytaj całość…
 
Bitwa pod Siewierzem
11.06.2008.

 

            Wiek XIII powoli zbliżał się ku końcowi. 150 z górą lat już minęło jak ziemie polskie widziały zjednoczone królestwo czy choćby księstwo, którego jedność zabrał ze sobą do grobu Bolesław Krzywousty. Zasada senioratu nie utrzymała się długo i właściwie nigdy nie było pełnej zgody wszystkich zainteresowanych co do jej stosowania. Podejmowane tu i ówdzie próby zjednoczenia nie przyniosły jak dotąd rezultatu. Wielkie dzieło Henryków Śląskich w niwecz obrócili Tatarzy odnosząc słynne zwycięstwo pod Legnicą (1241).

Zmieniony ( 11.06.2008. )
Czytaj całość…
 
Zamek Będzińński na nowo odkrywany, cz. 2
06.06.2008.

            Między odkryciami inżyniera Rudzkiego (z początku lat 50. ubiegłego wieku) a Włodzimierza Błaszczyka (który do Będzina przybył pod koniec 1955 r.) upłynęło kilka lat. Nie były to lata nieistotne, jak by się mogło na pozór wydawać. We wszystkich niemal opracowaniach możemy wyczytać, że zamek będziński odbudowywany był w latach 1952 – 1956, według projektu Zygmunta Gawlika. Może nie był to najszczęśliwszy projekt (pozostałością po nim jest m.in. makieta zamku znajdująca się w sali na parterze), zwłaszcza jeśli zestawić go z innymi, wcześniejszymi koncepcjami.

Zmieniony ( 13.06.2008. )
Czytaj całość…
 
Wizaualizacja dawnego zamku w 3D
04.06.2008.
Na początku był telefon. I zaskakujące pytanie: czy w średniowieczu w oknach będzińskiego zamku były szyby, czy może jakieś błony zwierzęce? Szczegółowość pytanie tyleż mnie zaskoczyła co zadziwiła. Bo tak się nieszczęśliwie składa, że o historii naszego zamku wiemy bardzo mało. A o jego pierwotnym wyglądzie jeszcze mniej. Ma natomiast zamek w Będzinie jedną podstawową zaletę: jest po prostu zgrabny. Niczym w pigułce posiada też niemal wszystko to, co każdy szanujący się zamek posiadać powinien: wieżę, budynek mieszkalny, mury, dziedziniec, nawet karczmę. To niewątpliwie skłoniło grupę warszawskich informatyków z firmy Trinity-Interactive do tego, aby wybrać go do stworzenia modelu wirtualnej rzeczywistości.
Zmieniony ( 04.06.2008. )
Czytaj całość…
 
Tyniecki Będzin
29.10.2007.

Trzynasty wiek w historii Polski to przede wszystkim apogeum rozbicia dzielnicowego. Walki książąt piastowskich o władzę nad schedą po Bolesławie Krzywoustym. Spory o wpływy prowadzili wówczas nie tylko świeccy ale również duchowieństwo. Bardzo dobrze w tych realiach radziło sobie pewne opactwo reguły świętego Benedykta z podkrakowskiego Tyńca...

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 11